صرافی ارز ایران

نرخ جهانی اونس طلا

شدت نوسانات ارزی کاهش یافت

8ccf7430 8665 4b2f a829 d98f2475f83913 01

 

روز گذشته، دامنه نوسانات دلار محدودتر و این ارز با کاهش میزان رشد مواجه شد ولی در بازار سکه قیمت‌ها تغییرات بیشتری را ثبت کردند. روز دوشنبه، دلار با ۱۵ تومان رشد به قیمت ۴هزار و ۶۵۵ تومان رسید. دامنه تغییرات قیمت دلار نیز در بازه ۴هزار و ۶۶۰ تا ۴ هزار و ۶۹۵ تومان قرار گرفت. این در حالی بود که دلار در روز یکشنبه افزایش ۹۵ تومانی را رقم زده بود و در دامنه ۴هزار و ۵۹۰ تا ۴هزار و ۷۱۰ تومان نوسان کرده بود.

 

جدا از این میزان نوسانات رفت و برگشتی در روز یک‌شنبه بسیار بیشتر از روز دوشنبه بود. فعالان، اشباع خریدهای ارزی شماری از معامله‌گران، احتیاط برخی از بازیگران بازار، برداشتن محدودیت شرط یک‌بار فروش دلار به هر صرافی، جوسازی روانی برخی خالی‌فروشان مبنی بر احتمال افزایش بیشتر عرضه ارز پیش از صحبت‌های رئیس‌جمهوری و کاهش تقاضای فنی به دلیل رسیدن به سقف مقاومتی را از جمله عواملی دانستند که به کاهش شدت نوسانات بازار کمک کردند. به گفته فعالان در روزهای گذشته، هر صرافی تنها می‌توانست یک‌بار از بازیگران بازارساز اقدام به خرید ارز کند، ولی روز دوشنبه یکی از صرافی‌های بزرگ دولتی در کانال اطلاع‌رسانی خود اعلام کرد که هر صرافی در صورت عرضه به‌موقع ارز خریداری‌شده در بازار و ارائه جدول فروش می‌تواند بار دیگر اقدام به خرید کند. این صرافی در پیام دیگری در کانال اطلاع‌رسانی خود به معامله‌گران بزرگ و کوچک هشدار داد که خرید ارز با زیان زیادی همراه خواهد بود. دیدگاه رسمی این صرافی آن بود که با توجه به پوشش کلیه تقاضاهای ارز صرافی‌های مجاز از طریق صرافی‌های منتخب بانکی در نرخ مبنای ۴۵۴۵ تومان، خرید ارز توسط اشخاص حقیقی و حقوقی در نرخ‌های اعلامی به مراتب بالاتر بازارسازان غیررسمی، ریسک ارز و زیان هنگفت بالایی برای خریداران ارز به همراه خواهد داشت. چنین اخباری موجب شده بود که در ساعات انتهایی روز قیمت دلار با افزایش بازیگران فروشنده مواجه شود و قیمت از سطح ۴هزار و ۶۷۵ تومانی عقب‌نشینی کند و به قیمت ۴هزار و ۶۵۵ تومان برسد. پس از ساعت ۳ بعدازظهر حتی قیمت‌های به مراتب پایین‌تری نیز در بازار به ثبت رسید که باید دید چه تغییراتی را در شروع بازار سه‌شنبه ایجاد خواهد کرد. با وجود کاهش نوسان در روز گذشته و افت هیجانات ارزی، کارشناسان اعتقاد دارند بازارساز برای مدیریت نوسانات باید از لحاظ دیپلماسی ارتباطی، اقتصادی و بانکی قوی‌تر عمل کند.

 

برخلاف بازار ارز، روز دوشنبه بازار سکه نوسانات بیشتری را نسبت به روز پیشین تجربه کرد. روز دوشنبه سکه با ۱۲ هزار تومان رشد به قیمت یک میلیون و ۵۳۲ هزار تومان رسید. این افزایش در شرایطی به ثبت رسید که در حراج بانک کارگشایی نیز برخی متقاضیان سکه را با قیمت‌های بالای بازار خرید کردند. یکی از معاملات حراج حتی با قیمت یک میلیون و ۵۳۸ هزار تومان صورت گرفته بود. برخی صرافی‌ها نیز در مقطعی عدد یک میلیون و ۵۵۰ هزار تومان را برای فروش سکه در نظر گرفته بودند. به گفته یکی از بازیگران حاضر در محل حراج، خانمی در مراسم حراج حضور داشت که خریدهای زیادی را صورت داد. رشد بالای یک درصد سکه در حالی رخ داد که این فلز گرانبها در روز یکشنبه با وجود نوسانات شدید دلار روز آرامی را پشت‌سر گذاشته و به افزایش ۳هزار تومانی قناعت کرده بود.

 

برهم خوردن برابری ارزها

 

کاهش دامنه نوسانات دلار در شرایطی صورت گرفت که ارزش ارزهای مهم اروپایی در بازار داخلی بالاتر از بازار جهانی بود. این اتفاق در حالی رخ داد که روز دوشنبه یورو کاهش قیمت را تجربه کرده بود. در سومین روز هفته، یورو با ۱۰ تومان کاهش به قیمت ۵ هزار و ۷۹۰ تومان رسید. با وجود این افت، قیمت یورو در بازار داخلی حدود ۱۰۰ تومان از ارزش جهانی آن بیشتر بود. وضعیت در مورد بازار پوند نامتوازن‌تر بود. روز گذشته پوند با ۱۵۰ تومان افزایش به قیمت ۶هزار و ۶۵۰ تومان رسید. بخشی از افزایش پوند ناشی از تقویت برابری آن در بازارهای جهانی در برابر دلار بود ولی دلیلی که نوسان بالای ۱۰۰ تومان را برای این ارز رقم زد، تحرکات بازیگران بازار داخلی و کاهش حجم پوند در بازار بود. با توجه به قیمت دلار در پاساژ افشار و ارزش پوند در بازارهای جهانی در برابر دلار می‌توان گفت که ارز اروپایی بالای ۲۰۰ تومان حباب داشته است. حباب قیمت یورو و پوند در شرایطی در حالی در بازار داخلی وجود داشت که عده‌ای باور داشتند این حباب منجر به آربیتراژ ارزی نشده است. این در حالی بود که در شرایط عادی حباب این دو ارز موجب می‌شود که دلار از بازار داخلی خارج شود و به جای یورو و پوند وارد بازار شود. با این حال بخشی از بازیگران ارزی باور داشتند در شرایطی که قیمت‌ها نوسانی هستند، کمتر معامله‌گری ریسک آربیتراژ را به جان می‌خرد.

پیام سیف به بازار

 

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه قیمت ارز در روزهای آینده در روندی کاهشی قرار می‌گیرد، تاکید کرد که سرمایه‌گذاری در نرخ ارز توجیه نداشته و کسانی که منابع خود را به ارز تبدیل می‌کنند، ضرر خواهند کرد. به گزارش «ایسنا» سیف با اشاره به اینکه اکنون شاخص‌های کلان اقتصادی اعم از تورم و رشد اقتصادی در وضعیت مناسبی قرار دارند، گفت در کنار آن درآمدهای ارزی نسبت به گذشته وضعیت خوبی دارند؛ به‌طوری‌که صادرات نفت نسبت به سال قبل افزایش دارد و قیمت هر بشکه آن به دامنه ۷۰ دلار رسیده است، بنابراین دلیلی وجود ندارد در بلندمدت وضعیت ارزی دچار نوسان شود. رئیس کل بانک مرکزی همچنین به مردم توصیه کرد ریسک و خطر موجود در بازار ارز را نپذیرفته و به سمت سرمایه‌گذاری امن حرکت کنند؛ هرچند که به‌طور حتم به زودی بازار در فضایی آرام حرکت می‌کند.

جریان نوسان دلار

 

در یک ساعت ابتدایی روز گذشته کمتر معامله‌گری حاضر به خرید و فروش دلار بود. در این شرایط، اولین معامله در بسته کوچک ۱۰ هزار دلاری و با قیمت ۴ هزار و ۶۷۰ تومان صورت گرفت، پس از آن یک معامله‌گر نیز با قیمت ۴ هزار و ۶۶۰ تومان یک بسته ۲۰ هزارتایی را به فروش رساند. در معاملات فردایی نیز احتیاط مشهود و قیمت عموما زیر ۴هزار و ۶۰۰ تومان قرار داشت. به گفته فعالان، نوسانات شدید روز یکشنبه عده زیادی از معامله‌گران را دچار ضرر کرده بود. این موضوع موجب شده بود که برخی ازمتضرران برای پرداخت تعهدات خود به بازار بازنگردند. در ساعات ابتدایی روز بیشتر معامله‌گران در انتظار نحوه قیمت‌گذاری بازار و نوع عرضه بازارساز بودند. بازارساز پس از ساعت ۱۲ ظهر وارد روند قیمت‌گذاری شد و قیمت دلار خود را زیر ۴ هزار و ۵۵۰ تومان تعیین کرد. در شرایطی که در بازار ارز و میان معامله‌گران بزرگ احتیاط برقرار بود، تعدادی از افراد عادی در برابر یکی از صرافی‌های منتخب عرضه‌کننده ارز به صف ایستاده و در انتظار دریافت دلار بودند. این دسته بیشتر بازیگران آماتوری بودند که معمولا در سطوح قیمت بالا به امید افزایش بیشتر قیمت وارد بازار می‌شوند و در نهایت در بیشتر مواقع با کاهش بیشتر قیمت‌ها از بازار خارج می‌شوند. البته عده‌ای از آنها نیز اعتقاد داشتند آگاهانه وارد جریان خرید دلار شده‌اند. آنها در انتظار شکست مرز روانی جدیدی هستند. این در حالی بود که روز دوشنبه عرضه بازارساز در سطح نسبتا مناسبی قرار داشت.

آرشیو نرخ ارز

آدرس: تهران، خیابان میرداماد ، جنب بازار بزرگ میرداماد  ، صرافی ارز ایران  پلاک 2

تلفن تماس: 42928 - 021

ایمیل: info@arziranexchange.com

کانال تلگرام صرافی ارز ایران صرافی ارز ایران صرافی ارز ایران  صرافی ارز ایران  

 

   صرافی ارز ایران

   نمایش لحظه ای نرخ ارز و سکه

 © تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت تضامنی تحیری و شرکاء با نام تجاری "صرافی ارزایران" است 

  طراحی توسط ah.hassanzade