صرافی ارز ایران

نرخ جهانی اونس طلا

امید به اولین هفته کامل طلا

13951020 1

 

رشد حدودا ۲ درصدی بهای اونس طلا در نخستین هفته سال ۲۰۱۷، حاضران و ناظران بازار فلزهای گرانبها را به ادامه رشد ارزش فلز زرد در هفته دوم-اولین هفته کامل سال- امیدوار کرده است.

 

آخرین نظرسنجی پایگاه اینترنتی کیتکو از کارشناسان حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران خرد تاییدکننده این خوشبینی است. با همه اینها، عده‌ای بر این باورند که اگر اونس از مرز روانی ۱۲۰۰ دلار عبور نکند، توان رشد بیشتر را نخواهد داشت. بعد از آن سطح مقاومتی ۱۲۰۵ دلار اهمیت دارد که عبور از آن و سطوح مقاومتی بعدی، رسیدن میانگین قیمت سال ۲۰۱۷ به ۱۳۰۰ دلار را ممکن می‌کند. اونس طلا هفته گذشته با ۲۱ دلار رشد تا بهای ۱۱۷۲ دلار جهش کرد و حالا نظرسنجی‌های دوقلو خوش‌بینی به روند کوتاه‌مدت را نشان می‌دهد. در تازه‌ترین نظرسنجی کیتکو ۱۶ تحلیلگر شرکت کرده‌اند که از این میان ۱۲ نفر معادل ۷۵ درصد، افزایش و یک نفر معادل ۶ درصد، کاهش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند. ۲ نفر هم نظری خنثی داشته‌اند. در نظرسنجی از مخاطبان کیتکو هم که بازتاب‌دهنده نگرش سرمایه‌گذاران خرد است، ۱۰۰۷ نفر شرکت کرده‌اند که از این میان ۵۴۲ نفر معادل ۵۴درصد، افزایش و ۳۷۸ نفر معادل ۳۸ درصد، کاهش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند. ۸۷ نفر هم نظری خنثی داشته‌اند.

 

 

تحلیل‌های افزایشی

ایرا اپستاین، از مدیران ارشد «لین اند اسوشیتس» که از اکثریت افزایشی است، ‌می‌گوید: «روندهای فصلی حامی افزایش قیمت‌ها از اوایل ژانویه تا اواخر این ماه هستند.» فیل فلین، تحلیلگر ارشد بازار در «پرایس فیوچرز گروپ» هم انتظار دارد طلا روند رشد خود را ادامه دهد: «ادامه نگرانی‌ها درباره افت ارزش یوآن و کنترل سرمایه در چین باید تقاضای فیزیکی طلا در هفته جدید را قوی نگه دارد.» فلین همچنین به اثر رشد حداقل حقوق در آمریکا اشاره می‌کند. رشد ۲/۹ درصدی حداقل دستمزد در دسامبر ۲۰۱۶ نسبت به سال قبل آن که بیشترین رشد از سال ۲۰۰۹ است می‌تواند به نفع طلا تمام شود. کوین گرادی، رئیس «فینیکس فیوچرز اند آپشنز» هم به تعدیل روند دلار اشاره می‌کند و روند کوتاه‌مدت طلا را افزایشی می‌داند. او می‌گوید: «هرچه به روز آغاز به کار ترامپ نزدیک‌تر می‌شویم، دولت او بیشتر باید به مساله دلار بپردازد.
طلا به کف قیمت خورده بود و من هیچ دلیلی نمی‌بینم که با فروش بیشتر روبه‌رو شود. خریداران تازه‌ای هم به بازار خواهند آمد که قیمت را بالاتر خواهند برد.» شان لوسک، مدیر صندوق تجاری «والش تریدینگ» نیز انتظار رشد قیمت‌ها را دارد گرچه تکان شدیدی را پیش‌بینی نمی‌کند. او هم به روند دلار و خریدهای فصلی اشاره می‌کند. لوسک اشاره می‌کند: «با عدم قطعیت‌های اول سال و دولت جدید در آمریکا، احتمالا خریدها افزایش خواهد یافت. طلا در آخر سال گذشته، بیش از حد و با سرعت بیش از اندازه‌ای افت کرد.» رالف پرستون، مدیر «هریتیج وست فایننشال» هم با اشاره به فروش بیش از حد طلا در اواخر سال گذشته میلادی می‌گوید در انتظار جهش بیشتر قیمت‌ها است. کن موریسون، دبیر خبرنامه «موریسون درباره بازارها» می‌گوید اونس ۱۲۰۰ دلاری هم یک احتمال است. او می‌گوید: «شروع سال جدید مانند شروع سال قبل است که تعداد خریداران افزایش می‌یافت. بازار به اندک زمانی برای تثبیت رشد اخیر نیاز دارد، اما رسیدن به مرز ۱۲۰۰ دلاری شدنی است.»

 

تحلیل‌های کاهشی

ریچارد بیکر، دبیر «اورکا ماینر ریپورت» با اشاره به کافی بودن رشدهای خوب اخیر می‌گوید انتظار افت قیمت اونس تا سطح ۱۱۶۰ دلار را دارد. او معتقد است که سرنوشت یوآن چین، کلید روند طلا در کوتاه‌مدت است. «بانک خلق چین» هفته گذشته با انقباض پولی به رشد یوآن کمک کرد، اما دستکاری نرخ بازار از سوی این نهاد ادامه دارد. دنیل پاویونیس، دلال ارشد کالا در موسسه «آر‌جی‌او فیوچرز» می‌گوید از کارشناسانی است که انتظار دارد بازار در این هفته تکان چندانی نخورد: «به نظر می‌رسد هرچه به آغاز به کار دولت جدید آمریکا نزدیک می‌شویم، اوضاع آرام‌تر می‌شود و این به ضرر طلاست. شاید در هفته مراسم سوگند خوردن ترامپ شاهد تکان‌های بیشتری باشیم. اما این هفته، هفته‌ای آرام خواهد بود، به‌خصوص برای طلا.»

آرشیو نرخ ارز

آدرس: تهران، خیابان میرداماد ، جنب بازار بزرگ میرداماد  ، صرافی ارز ایران  پلاک 2

تلفن تماس: 42928 - 021

ایمیل: info@arziranexchange.com

کانال تلگرام صرافی ارز ایران صرافی ارز ایران صرافی ارز ایران  صرافی ارز ایران  

 

   صرافی ارز ایران

   نمایش لحظه ای نرخ ارز و سکه

 © تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت تضامنی تحیری و شرکاء با نام تجاری "صرافی ارزایران" است 

  طراحی توسط ah.hassanzade