صرافی ارز ایران

نرخ جهانی اونس طلا

نرخ برابری ارزها

بازگشت اونس به محدوده 1260

13950806 2

 

هفته گذشته، هفته پرخبری برای بازارهای جهانی بود، اخباری که هر یک به شیوه‌ای روندها را متاثر کردند. چهارشنبه، علاوه‌بر کاهش رتبه اعتباری چین از سوی موسسه «مودی»، صورت‌جلسه نشست پیشین فدرال رزرو آمریکا منتشر شد. پنج‌شنبه هم نشست اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت برگزار شد که توجه معامله‌گران را به خود جلب کرد. در این میان، رشد ارزش طلا جالب توجه است که با وجود تضعیف بهای نفت خام، با کمک داده‌های فنی، بنیادی و سیاسی، به محدوده 1260 دلار بازگشته است. حتی داده‌های بهتر از انتظار از رشد آمریکا هم مانع طلا نشد. عصر جمعه دومین تخمین از رشد تولید ناخالص ملی ایالات‌متحده در سه ماه نخست سال 2017 منتشر شد که با وجود انتظار 9/ 0 درصدی و تخمین اولیه 7/ 0درصدی، 2/ 1درصد اعلام شد. با این همه، شناسایی سود معامله‌گران طلا، افت بورس‌ها و نگرانی‌های سیاسی در آمریکا، فلز زرد را جذاب نگه داشت.

 

اونس فلز زرد صبح چهارشنبه تحت فشار خبر کاهش رتبه اعتباری چین، بزرگ‌ترین واردکننده طلا در جهان بود، اما ادامه نگرانی‌های سیاسی آمریکا خرید آن را بالا نگه داشت. اونس که سه‌شنبه با 9 دلار افت به بهای 1251 دلار رسیده بود، چهارشنبه با 8 دلار رشد به بهای 1259 دلار رسید. در این روز همزمان با ادامه توجه بازار به تحقیقات «اف‌بی‌آی» از اطرافیان دونالد ترامپ به‌دلیل روابط مشکوک با روسیه، صورت‌جلسه نشست پیشین کمیته بازار آزاد فدرال رزرو هم منتشر شد. این صورت‌جلسه نشان داد که اعضا بر سر کاهش دارایی‌های بانک مرکزی آمریکا توافق دارند و همچنان افزایش تدریجی نرخ‌های بهره را با وجود کاهش رشد اقتصادی آمریکا مفید می‌دانند. با وجود احتمال انقباض بیشتر پولی، تاکید بر تدریجی بودن آن به‌دلیل چالش‌های پیش‌روی بزرگ‌ترین اقتصاد جهان، دلار را کاهشی و طلا را افزایشی کرد. شاخص دلار که سه‌شنبه روی عدد 35/ 97 واحد ایستاده بود، چهارشنبه تا عدد 23/ 97 واحد پایین آمد. در این روز، بهای نفت خام در آستانه نشست اوپک اندکی تضعیف شد.

بازدهی دلار منفی شد؛ چشم نوسان‌گیران به مناظره

13960223

 

در آخرین روز هفته گذشته، دلار در حالی دومین افزایش متوالی را تجربه کرد که با وجود این بازدهی هفتگی آن منفی شد. روز پنج‌شنبه شاخص بازار ارز با 2 تومان افزایش به قیمت 3 هزار و 767 تومان رسید. این افزایش در حالی ثبت شد که در مجموع رشد هفتگی دلار به منفی دو دهم درصد رسید. به گفته فعالان، رشد بهای دلار در روز آخر بیشتر ناشی از کاهش حضور بازارساز و خریدهای احتیاطی شماری از معامله‌گران بود. به باور آنها بخشی از بازیگران ارزی در 2 روز انتهایی هفته سعی کردند با خرید ارز خود را در برابر جوسازی‌های احتمالی معامله‌گران غیررسمی در روز شنبه آماده کنند. این دسته انتظار داشتند، بخشی از معامله‌گران پیرامون اتفاقات مناظره روز جمعه (آخرین مناظره پیش از انتخابات) جو روانی در بازار ارز روز شنبه ایجاد کنند. در این شرایط، روز گذشته چشم‌های معامله‌گران به وقایع مناظره اقتصادی بود؛ چراکه می‌توانست در نوسانات روز شنبه اثرگذار باشد. در این میان، عده‌ای از معامله‌گران اعتقاد داشتند، جوسازی روانی معامله‌گران اثر چندانی بر قیمت روز ابتدایی هفته نخواهد داشت، چون بازارساز با عرضه مناسب مانع از افزایش دامنه نوسان خواهد شد.

مسیر قیمت دلار تغییر کرد؛ فرار سکه از کف 17 روزه؟

13951027 1

 

روز پنج‌شنبه، سکه دومین افت متوالی را تجربه کرد تا به دو قدمی مرز یک میلیون و 200 هزار تومان برسد. در آخرین روز هفته گذشته، سکه تمام بهار آزادی 2 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت یک میلیون و 202 هزار تومان رسید. این کمترین بهای سکه از هجدهم اردیبهشت‌ماه بود؛ همچنین با افت روز آخر، میزان بازدهی هفتگی سکه به منفی 8/ 1 درصد رسید، این در حالی بود که2 هفته پیش رشد 2/ 1 درصدی را به ثبت رسانده بود. کاهش بهای دلار و سکون نسبی قیمت اونس تا آخرین روز بازارهای داخلی از مهم‌ترین عواملی بودند که سکه را با افت حدودا 2 درصدی مواجه کردند.

پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت دچار اختلاف شده‌اند؛ واگرایی طلای فرانسوی

 

افت 25/ 3 درصدی بهای اونس طلا در اولین هفته ماه مه که بدترین هفته فلز زرد را از نوامبر 2016 رقم زد، پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت را متاثر کرده است. اونس طلا هفته گذشته تا قیمت 1228 دلار سقوط کرد تا حالا پیش‌بینی‌ها درباره روند هفته دوم ماه پنجم میلادی دچار اختلاف باشد. آخرین نظرسنجی‌های پایگاه اینترنتی کیتکو نشان می‌دهد اکثر کارشناسان با توجه به ضربه فنی به فلز زرد، انتظار افت ارزش طلا را در هفته‌کاری جاری دارند، با این همه شمار سرمایه‌گذاران خردی که انتظار افزایش قیمت‌ها را دارند، هنوز از کاهشی‌های این دسته بیشتر است.

تعادل در بازار ارز برقرار است/ شرایط بازار فقط بر اساس عرضه‌وتقاضا تعریف می‌شود

13960223

 

سعید مجتهدی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین، در خصوص شرایط بازار ارز بعد از انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری گفت: تعیین قیمت ارز در بازار تحت هر شرایطی با مکانیزم عرضه و تقاضا صورت می گیرد و شرایط چند وقت اخیر هیچ گونه تاثیری بر شرایط بازار نداشت. البته در آینده جامعه صرافان کما فی السابق از برنامه ها و سیاست های دولت که منجر به شفافیت بیشتر در بازار بشود، استقبال می کند و در این مسیر پیشگام و همراه دولت خواهد بود.
وی ادامه داد: بعد از انتخابات به نظر نمی رسد، تمایل جدیدی در بازار ایجاد شده باشد، اما این بازار همواره از حضور عده ای فرصت طلب که که سعی دارند شفافیت در بازار از بین برود، رنج برده است.

دومین افت پیاپی دلار

13960202

 

روز یکشنبه، قیمت سکه برای اولین بار در سال 96 در کانال یک میلیون و 100 هزار تومان قرار گرفت. در دومین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی 3 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و با پایین رفتن از مرز روانی یک میلیون و 200 هزار تومان به قیمت یک میلیون و 197 هزار تومان رسید. فلز گرانبهای داخلی آخرین بار در اواخر اسفند سال گذشته زیر مرز یک میلیون و 200 هزار تومان نوسان کرده بود.

 

به گفته فعالان، سکه‌بازان انتظار چندانی نداشتند که اونس جهانی هفته جاری را با افزایش قیمت آغاز کند؛ چراکه تصور می‌کردند شکست تندروها در انتخابات فرانسه موجب خواهد شد که بهای طلای جهانی در ابتدای روز دوشنبه کمی پایین بیاید. این موضوع موجب شد که این عده در برابر افت سکه به مرز پایین‌تر مقاومت زیادی را نشان ندهند. اما عامل اصلی که جرقه ورود سکه به کانال پایین‌تر را زد، فشار قیمت دلار بود. دلار در دومین روز هفته، دومین افت متوالی را تجربه کرد و با 8 تومان کاهش به قیمت 3 هزار و 758 تومان رسید. افزایش فروش ارز در بازار مهم‌ترین عاملی کاهشی بود. این در حالی است که عده دیگری بالا نبودن ارزش دلار در کشورهای همسایه را عاملی دانستند که زمینه‌های افزایش قیمت در بازار داخلی را پایین آورد و تمایل معامله‌گران برای فروش ارز را بالا برد. برخی فعالان نیز باور داشتند، حجم عرضه ارز توسط بازیگران بازارساز به اندازه‌ای بود که قیمت را در جهت کاهشی قرار داد.

خطر بازگشت رونق تورمی

arziran

 

اقتصاد ایران همواره در مسیر رفت‌وبرگشت به تورم بالا و رکود حرکت می‌کرده است. سیاستمداران به بهانه مبارزه با رکود، با اعمال سیاست‌های نادرست موجب افزایش اسمی قیمت‌ها شده و در زمان تورم بالا با سیاست‌های ضدتورمی اقتصاد را وارد فاز رکود می‌کردند. این رفتار کج‌دار و مریز همواره تداوم داشته و پاشنه آشیل، برای حصول رونق اقتصادی و غیرتورمی بوده است. پس از تغییر سیاست‌ها در سال‌های اخیر، نرخ تورم کاهش یافته و اقتصاد ایران در مرحله‌ای قرار دارد که می‌تواند با ایجاد سیاست‌های صحیح، مسیر رونق غیرتورمی را طی کند؛ اما در فضای سیاسی، وعده‌ها و برخی رویکردهای مطرح‌شده خطر بازگشت به عصر رونق تورمی را تقویت کرده است. سیاست‌هایی که دلیل رکود اقتصادی را رویکردهای کنترل تورم می‌داند و معتقد است راه ایجاد رونق، تغییر این رویکردها است. بررسی‌ها از تجارب کشورهای موفق نشان می‌دهد در همه کشورها سیاست‌های ضد تورمی باعث خواهد شد که در کوتاه‌مدت رکود و نارضایتی عمومی پدید آید؛ اما کشورهایی موفق بوده‌اند که توانستند با ایجاد تغییر ساختارها در کنار اطلاع‌رسانی صحیح به مردم، راه درست اقتصادی را برای مخاطبان ترسیم کنند. «دنیای اقتصاد» در گزارشی با بهره‌گیری از پژوهش‌های مرتبط در این خصوص، خطر بازگشت رونق تورمی را بررسی کرده است.

دلار دومین بازدهی مثبت سال 96 را تجربه کرد

13950901 4

 

در آخرین روز هفته گذشته، رشد قیمت دلار نیز نتوانست مانع از ریزش بهای سکه تمام بهار آزادی شود. روز پنج‌شنبه، دلار 4 تومان رشد را تجربه کرد و به قیمت 3 هزار و 774 تومان رسید. با رشد روز آخر میزان رشد هفتگی دلار به 3/ 0 درصد رسید و این ارز دومین بازدهی مثبت سال 96 را به ثبت رساند. به گفته فعالان، رشد نرخ حواله درهم و تحرکات سکه‌بازان در بازار ارز دو عامل زمینه‌ساز رشد شاخص ارزی بودند. با وجود این، بهای سکه در جهت مخالف دلار حرکت کرد و با افت 5 هزار تومانی از کانال یک میلیون و 210 هزار تومانی پایین رفت و به قیمت یک میلیون و 207 هزار تومان رسید. ریزش سکه بیش از هر عاملی ناشی از سقوط بهای اونس در بازارهای جهانی بود. اونس چهارشنبه شب به زیر مرز روانی هزار و 250 دلار رفت و روز پنج‌شنبه در ادامه روند کاهشی تا ساعت 3 بعدازظهر روی نقطه هزار و 234 دلار قرار گرفت. افت اونس چنان شدید بود که مانع از اثرگذاری افزایش بهای دلار روی سکه شد. با کاهش روز آخر، سکه در مجموع در دومین هفته اردیبهشت‌ماه، 1/ 1 درصد از ارزش خود را از دست داد؛ این در حالی بود که در اولین هفته افزایش 3/ 0 درصدی را به ثبت رسانده بود.

دلار کم‌نوسان ادامه داد

13960115

 

روز یکشنبه، شاهد تحرکات معامله‌گران سکه و آرامش بازیگران دلار بود. در دومین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی با 6 هزار تومان افزایش وارد کانال یک میلیون و 210 هزار تومان شد و به قیمت یک میلیون و 214 هزار تومان رسید. این رشد در حالی به ثبت رسید که فلز گرانبهای داخلی در اولین روز هفته هزار تومان از ارزش خود را از دست داده و اونس جهانی هم به‌دلیل تعطیلی بازارهای جهانی روی قیمت هزار و 228 دلار باقی‌مانده بود.به گفته فعالان، معامله‌گران سکه روز شنبه به‌دلیل تسویه معاملات آتی تحرکات چندانی را انجام ندادند؛ چراکه رشد قیمت به سود آنها نبود، ولی پس از تسویه این معاملات، میزان خریدها از همان ابتدای روز یکشنبه بالا رفت.

دلار دومین افت متوالی را تجربه کرد

13950713 3

 

در سومین روز هفته، دومین افت متوالی دلار ثبت شد و این ارز تا محدوده 3 هزار و 760 تومان پایین رفت. روز دوشنبه، شاخص بازار ارز 9 تومان کاهش را تجربه کرد و روی قیمت 3 هزار و 766 تومان ایستاد. این افت در شرایطی رقم خورد که میزان نوسانات در 2 روز ابتدایی هفته بالا رفته بود. روز شنبه، شاخص ارزی اولین رشد 2 رقمی در سال 96 را تجربه کرد و در روز دوم هفته، تا نزدیکی محدوده 3 هزار و 790 تومان بالا رفت، ولی با پایین آمدن از آن در نهایت روی قیمت 3 هزار و 775 تومان قرار گرفت. در واقع، اگر چه قیمت نهایی روز یکشنبه تفاوت چندانی با روز شنبه نداشت، ولی بازه نوسانی زیاد و بالای 15 تومان بود.

آرشیو نرخ ارز

آدرس: تهران، خیابان میرداماد ، جنب بازار بزرگ میرداماد  ، صرافی ارز ایران  پلاک 2

تلفن تماس: 42928 - 021

ایمیل: info@arziranexchange.com

کانال تلگرام صرافی ارز ایران صرافی ارز ایران صرافی ارز ایران  صرافی ارز ایران  

 

   صرافی ارز ایران

   نمایش لحظه ای نرخ ارز و سکه

 © تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت تضامنی تحیری و شرکاء با نام تجاری "صرافی ارزایران" است 

  طراحی توسط مثلث